
Foto: printscreen/youtube/pravoslavlje
Jutro koje je osvanulo potpuno opravdava zašto su naši stari ovaj period godine nazvali “Bablje leto”. I, ako je verovati običajima, biće divno.
Toplo i lepo vreme od Petkovdana do Mitrovda tačnije od Svete Petke do Svetog Dimitrija u našem narodu se od davnina naziva Babino ili Bablje leto.
Reč je o fenomenu poznatom i u meteorološkoj nauci da se lepo vreme zadrži čak i posle Miholjskog leta. Stručnjaci kažu da je ovaj period sunčanih dana pred zimu karakterističan za severnu Zemljinu poluloptu gde se smenjuju četiri godišnja doba.
Zašto baš Bablje leto?
I u mnogim evropskim jezicima ovaj period ima isti naziv , zaporavo u gotovo svim slovenskim, mađarskom i baltičkim jezicima. U nemačkom nazivu bukvalno znači “leto starih žena”.
Simbolika je jasna, ako se proleće vezuje za mladost ili devojačko doba, jesen je simbol starost, doba starih žena odnosno baba.
U nekim krajevima Srbije se i do danas zadržao interesantan običaj vezan za ovaj period godine. Naime, stari veruju da je znak velike sreće i blagostanja ako vam se u ovom periodu u kosu ili odeću upletu niti paukove mreže!
Ova paučina se još naziva i Marijina kora ili Marijina svila, a njeno poreklo u narodnom verovanju je različito. Neki kažu da je to kosa veštica koje ovih dana baju i bacaju čini. Drugi veruju da je reč o predivu vilenjaka ili patuljaka. Ima hrišćana koji smatraju da su to niti Bogorodice.
J..em li vam nanu naninu! Pevačicu razbesnela šokantna izjava o Darku Laziću, pa svojim komentarom zapalila društvene mreže!
Ipak, sva verovanja su složna u jednom, ako vam se ovih dana paučina uplete u kosu ili odeću, nikako je ne skidajte! Ne rizikujte da naljutite ova bića!
(Dnevno.rs)