Ketrin Boldvin se decenijama brinula zbog proređivanja svoje kose.
Kada je saznala nešto više o androgenoj alopeciji uspela je da iskontroliše svoj problem.
Iako je godinama gledala kako joj opada kosa, njeni prijatelji i lekari su joj govorili da nije ništa ozbiljno i da ne treba da brine.
Neke razloge za opadanje je sama pronalazila poput poremećaja u ishrani, anemije i problema sa štitnom žlezdom.
“Ti problemi ne utiču na trajan gubitak kose. Koren dake se na taj način ne uništava i kosa ponovo naraste čim se problem reši,” kaže dr Glen Luis.
Međutim postoji još jedan tip gubitka kose kod žena koji je manje dramatičan i manje vidljiv ali može biti prilično uznemirujući.
Vlasi se tanje postepeno, ponekad i decenijama; može početi u bilo kom dobu, progresivno je i nasledno.
“Genetski gubitak kose je jedini slučaj gde se folikule dlake postepeno smanjuju i proizvode sve manje i tanje vlasi i tada nastaje proređivanje,” kaže Luis.
To može uticati na njihovo samopouzdanje i kvalitet života.
„Androgena alopecija je poznato stanje koje je povezano sa muškim hormonom, ali nije uzrokovano prevelikom količinom testosterona. Folikul dlake postaje sve osetljiviji zbog genetske predispozicije.”
TIHA BOLEST: Simptomi RAKA PANKREASA koje ne smete ignorisati
Važno je postaviti pravilnu dijagnozu i eliminisati sve potencijalne faktore gubitka kose.
Stres može pogoršati genetički gubitak kose jer dolazi do povećanog lučenja muških hormona u telu. Policistični jajnici takođe mogu biti uzrok.
Terapije podrazumevaju utrljavanje određenih kapi u kožu glave kako bi se zaustavilo lučenje muških hormona ili neku oralnu terapiju.
Pravilan tretman može obnoviti neke folikule dlake, ali ako su one izumrle – kosa neće ponovo narasti. Važno je odmah prepoznati problem jer neke žene izgube dosta kose pre nego što uopšte primete šta im se dešava.
Činjenice o gubitku kose
Telogen effluvium – proređivanje kose na celoj glavi. Obično se gubi oko 100 vlasi dnevno zbog stresa, bolesti, lekova ili hormona. Kosa uglavnom ponovo naraste za 6 meseci.
Androgenetic alopecia – kod žena se kosa proređuje na vrhu, a na krajevima ostaje jaka. Smatra se da je uzork preveliko lučenje testosterina i dihidrotestosterona.
Alopecia areata – autoimuna bolest koja pogađa 2% populacije. Dolazi do pečata na glavi i može dovesti do potpune ćelavosti. U većini slučajeva kosa ponovo naraste.
Dnevne.rs, b92