
Foto: D. Briza / RAS Srbija
Patrola policije zaustavila je stručnjaka za saobraćaj, saobraćajnog inženjera Vladimira Simidžiju, a kad su ga zbog pola čaše vina priveli na trežnjenje ni slutili nisu da će im on za vreme vožnje do stanice uočiti čak 11 prekršaja.
– Saobraćajni policajci su me zaustavili i pitali da li sam pio. Odgovorio sam da jesam samo jednu čašu vina i ništa više. Nakon probnog testa očekivao sam da se na tome završi i da supruga i ja nastavimo do kuće, udaljene oko 300 metara od mesta kontrole. Policajac je posmatrao uređaj za testiranje i rekao mi “novac sve rešava”. Svedok je moja supruga Gordana Simidžija. Nisam se snašao pa sam odgovorio “nemojte tako”, a policajac je izvadio novi uređaj i rekao da duvam u njega – priča Simidžija koji je te večeri vozio “suzukija”.
Nesrećni saobraćajni inženjer ističe kako mu policajac “nije pokazao nulto stanje niti sterilnost uređaja”.
[adsenseyu1]
– Bio sam ubeđen da kod mene može da se nađe samo simbolična, zakonom dozvoljena, količina alkohola. Pet do deset minuta pre te kontrole popio sam čašu, i to ne punu, crnog vina. Zato sam se i šokirao kada mi je policajac rekao “1,44, morate
da pođete sa nama. Zapanjen sam odgovorio da to nije moguće i pristao da pođem sa njima smatrajući da me vode na vađenje krvi kako bi se istina utvrdila – naglašava Simidžija.
Čim je ušao u vozilo, inženjer je doživeo nove neprijatnosti.
Na putu ka stanici policajci napravili prekršaje
– Odmah je vozač policajac okrenuo preko uzdužne neisprekidane linije, a na moju primedbu odgovario je da na to ima pravo. Vozio je agresivno, a na raskrsnici sa Lješkom ulicom skrenuo levo i napravio novi prekršaj. Kada sam video da dolazimo u policijsku stanicu, a ne u Dom zdravlja, zamolio sam ih da me vode na vađenje krvi jer u mom organizmu nije mogla da bude nedozvoljena količina alkohola. Nervozno mi je odgovorio “Ne može, sada je kasno” – ističe inženjer.
U policijskoj stanici “Čukarica” nastavila se, kako kaže, tortura.
– Policajci su bili zauzeti ispunjavanjem formulara, ne dajući mi bilo kakvo objašnjenje. U nekom trenutku jedan od njih me upitao “Hoćeš li da potpišeš”. Prešao je na “ti”. Pitao sam: “A, šta treba da potpišem”. Odgovorio je “naredbu”, a potom odmah postavio novo pitanje: “Da li hoćeš da potpišeš i zapisnik”. Rekao sam da ću ih naravno potpisati, ali da moram i da ih pročitam. Nažalost, zbog slabog osvetlenja u prostoriji, veličine slova i kvaliteta rukopisa, nisam mogao ništa da pročitam, a policajac je odbio da mi pročita zapisnik na glas – žali se Simidžija i dodaje da u zapisniku može da pročita broj značke saobraćajnog policajca “135543”, ali ne i njegovo ime i prezime.
[adsenseyu1]
Pitanja saobraćajnog policajca su se nastavila.
– Pitao je: “Da li imaš neku primedbu”? Odgovorio sam da imam više njih i tražio da ih unesem u zapisnik. Međutim, policajac mi nije to dao nego se digao od stola i nervozno, naredbodavalački rekao da pođem sa njim. Tek sutradan sam dobio zapisnik u kojem je navedeno da primedbi nemam i da sam odbio da potpišem zapisnik – kaže inženjer.
Zbog pola čaše vina 11 sati na trežnjenju
Simidžija naglašava da ništa u zapisniku nije bilo tačno.
– Zapisnik mi nije pročitan, primedbe sam imao, nisam odbio da potpišem zapisnik odnosno nije mi ni pružena prilika da ga potpišem. Sve ovo govori o bahatosti, siledžijstvu i zloupotrebi uniforme. S druge strane, ni u jednom trenutku nisam povisio ton, niti bio drzak – objašnjava Simidžija koji je 11 sati spavao na drvenoj klupi u policijskoj stanici.
Simidžija ističe da je poslao pisanu žalbu saobraćajnoj policiji i da su mu odgovorili da će ispitati ceo slučaj.
Podsećanja radi, krajem prošle godine i porodilja je imala niz neprijatnosti sa saobraćajnom policijom zbog čega je reagovao čak i ministar Nebojša Stefanović.
Dva puta sam bio pijan u životu
– Pretposlednji put sam bio pijan 27.08.1971. godine za moje momačko veče, a poslednji put 14.11.2001.godine. To je sve što se tiće mog pića, a vozim od 1968. godine – naglašava Simidžija.
11 prekršaja koje su po Simidžiji napravili saobraćajni policajci za 20 minuta:
1. Arogantno i neljubazno ponašanje prema učesniku u saobraćaju
2. Spominjanje bilo kakvog novca u toku kontrole učesnika u saobraćaju
3. Vožnja preko uzdužne neisprekidane linije, dva puta.
4. Kretanje vozilom u zabranjeno levo skretanje.
5. Agresivna vožnja
6. Odbijanje zahteva za vađenje krvi
7. Odbijanje zahteva da se naglas pročita Zapisnik
8. Odbijanje zahteva da u Zapisnik unesem primedbe
9. Unos neistine u Zapisnik da nema primedbi
10. Unos neistine o odbijanju potpisivanja Zapisnika
11. Zatvaranje učesnika u saobraćaju, u dužini od oko 11 sati, bez ikakvog objašnjenja i opravdanog razloga.
Članovi Pravilnika koje nisu ispoštovali saobraćajni policajci:
Član 3.
U vršenju poslova kontrole i neposrednog regulisanja saobraćaja na putevima policijski službenici obraćaju se učesnicima u saobraćaju pristojno i ozbiljnim tonom i na jasan i razumljiv način saopštavaju razloge zbog kojih im se obraćaju.
Član 9.
Policijski službenik prilikom kontrole učesnika u saobraćaju preduzeće mere sa dužnom pažnjom i poštovanjem ličnosti i dužan je da se stara o poštovanju ličnosti, dostojanstvu kontrolisanog lica, da isto ne bude u neprimerenom položaju i izloženo nepovoljnim atmosferskim prilikama.
Član 17.
Ukoliko vozač osporava količinu alkohola izmerenu odgovarajućim sredstvima policijski službenik će mu omogućiti da na licu mesta podnese zahtev i da na sopstveni trošak bude podvrgnut analizi krvi, krvi i urina ili drugih telesnih materija.
Član 46.
Ukoliko učesnik u saobraćaju iz stava 1. ovog člana osporava količinu alkohola izmerenu odgovarajućim sredstvima policijski službenik će mu omogućiti dana licu mesta podnese pismeni zahtev u propisani zapisnik (u obrazac “PMO”) u kome su utvrđeni rezultati ispitivanja, da o sopstvenom trošku bude podvrgnut analizi krvi, krvi i urina ili drugih telesnih materija.